Słyszeliście może o Nagrodzie Literackiej m.st Warszawy? To prestiżowe wyróżnienie, sięgające czasów aż przedwojennych. Konkurs ten jest poniekąd kontynuacją nagrody o tej samej nazwie, która była przyznawana w latach 1926-1938, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był Władysław Mickiewicz, najstarszy syn Adama Mickiewicza. W obecnej formie nagroda przyznawana jest od 2008 roku, kiedy Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie.
Spośród ponad czterystu zgłoszeń jury wybrało dwanaście tytułów nominowanych do zdobycia tej nagrody. Pula dla laureatów wynosi 200 tysięcy złotych. Nazwiska nominowanych zostały ogłoszone równolegle w ponad osiemdziesięciu warszawskich klubokawiarniach, a także – ze względu na bogatą historię – przez rozproszonych po stolicy „krzykaczy”. Akcja ta ma na celu podkreślenie lokalności i tradycji Nagrody, jednocześnie ukazać nowoczesne podejście do literatury.
Kto więc został nominowany?
W kategorii „proza”:
- Stanisław Aleksander Nowak, „Galicyanie”, Wydawnictwo W.A.B.
- Brygida Helbig „Inna od siebie”, Wydawnictwo W.A.B.
- Aneta Prymaka-Oniszk, „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”, Wydawnictwo Czarne
W kategorii „poezja”:
- Jerzy Kronhold, „Skok w dal”, Wydawnictwo Literackie
- Adrian Sinkowski, „Raptularz”, Biblioteka „Toposu”
- Dariusz Suska „Ściszone nagle życie”, Wydawnictwo Znak
W kategorii „literatura dziecięca – tekst i ilustracje”:
- Jolanta Nowaczyk oraz Daria Solak, „Ala ma kota. A Ali?”, Wydawnictwo Dwie Siostry
- Łukasz Olszacki oraz Jola Richter-Magnuszewska, „Bajka o tym, jak błędny rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm”, Papilon
- Marcin Szczygielski oraz Magda Wosik „Klątwa dziewiątych urodzin”, Wydawnictwo Bajka
W kategorii „edycja warszawska”:
- Łukasz Lubryczyński i Karolina W. Gańko „Dorożkarstwo warszawskie w XIX wieku”, Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
- Tomasz Mościcki „Warszawskie sezony teatralne 1944-1949”, Fundacja Historia i Kultura
- Grzegorz Piątek „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego”, Wydawnictwo: W.A.B.
W szanownym jury tej niezwykłej warszawskiej nagrody zasiadają: krytyk literacki, poeta, dziennikarz i przewodniczący w tegorocznej edycji konkursu – Janusz Drzewucki, profesor nauk humanistycznych – Grażyna Borkowska, prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek – Rafał Skąpski, dziennikarka – Karolina Głowacka, poetka – Joanna Kulmowa, publicysta Krzysztof Masłoń oraz historyk literatury – Anna Romaniuk.
Cieszę się, że w opozycji do tego, jak wszyscy krzyczą, że „nie czytamy!”, o literaturze jest głośno przez cały czas. Mam nadzieję, że z każdym rokiem będzie coraz lepiej, aż w końcu statystki nie będą mnie aż tak przerażały.
Więcej o konkursie możecie przeczytać tu.