Na wielu blogach widziałam takie zapowiedzi, i bardzo mi się one podobały. Skupiałam się jednak na czasochłonności, która z nich wynikała, wiedząc, że pewnie nie chciałoby mi się tego wszystkiego szukać i klikać. Jednak się przemogłam i zobaczyłam, jaka fajna to zabawa, którą na pewno będę kontynuować w przyszłych miesiącach ? Zaznaczam jednocześnie, że to jedynie niewielka cząstka książek, które są w tym miesiącu wydawane. Po prostu wydały się mi interesujące. A zatem!


Złap i ukręć łeb. Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałcicieli – Ronan Farrow, Wyd. Czarne, premiera 2.09

W 2017 roku Ronnan Farrow, syn słynnej hollywoodzkiej pary, Mii Farrow i Woody’ego Allena prowadził dziennikarskie śledztwo w związku z przemocą seksualną w Hollywood. Sprawa pierwotnie dotyczyła producenta filmowego Harveya Weinsteina, jednej z najbardziej wpływowych osób w całej branży. Farrow poznawał kolejne ofiary Weinsteina, jednak nie liczba zbulwersowała Farrowa, a to, że wielu ludzi od lat wiedziało o całym procederze i uczestniczyło w jego tuszowaniu oraz tolerowało go w milczeniu. Praca nad reportażem nie była prosta, bo ci, którzy dowiedzieli się o jego powstawaniu, zaczęli autorowi rzucać kłody pod nogi. Nie tylko dziennikarze ale i świadkowie byli zastraszani oraz inwigilowani. Farrow wspólnie z redakcjami „New Yorkera” oraz „New York Timesa” otrzymał w 2018 nagrodę Pulitzera.

Jo Nesbø, Królestwo, Wyd. Dolnośląskie, premiera 02.09

W norweskiej wiosce gdzieś w górach mechanik Roy wiedzie spokojne, proste życie. Kiedy jego przedsiębiorczy brat Carl wraca po latach z propozycją budowy hotelu, odżywają mroczne sekrety ich dzieciństwa i czasu dorastania. Roy zawsze bronił młodszego brata przed rówieśnikami i chronił przed złośliwymi plotkami, ale teraz jego lojalność zostaje poddana próbie.
Gdy miejscowy stróż prawa wznawia śledztwo w sprawie tragicznej śmierci rodziców braci, Roy staje przed dylematem, jak wiele jest w stanie poświęcić w imię braterskiej miłości.

Bardzo polubiłam się z komisarzem Harrym Hole’m , więc jak tylko rozpocznie mi się kolejne rozliczenie na legimi, na pewno wrzucę jego przygody na swój czytnik ?

Seksuolożki. Nowe rozmowy, Marta Szarejko, wydawnictwo Społeczny Instytut Wydawniczy, premiera 2.09

To kontynuacja bestsellerowej książki „Seksuolożki. Sekrety gabinetów”, podczas czytania której niejednokrotnie przecierałam oczy z wrażenia. Z jakimi problemami na terapię zgłaszają się polskie pary? Dlaczego kobiety boją się odmawiać seksu? Dlaczego kobieta czuje się winna, jeśli nie ma ochoty na seks? Dlaczego dzieci się masturbują? Na te, i na wiele innych pytań Marta Szarejko odpowiada w swojej książce po raz kolejny, bez jakiegokolwiek skrępowania bądź tabu. Autorka, w towarzystwie swoich doświadczonych rozmówczyń, odkrywa tajemnice gabinetów seksuologicznych oraz rozprawia się ze stereotypami, które rządzą naszą kobiecością.

Blizna, Przemysław Żarski, wyd. Czwarta Strona, premiera 02.09

„Po każdej traumie zostaje blizna„. W noworoczny poranek w sypiącym się pomieszczeniu gospodarczym zespół śledczych odnajduje zwłoki młodej kobiety. Dwadzieścia kilometrów dalej inna dziewczyna budzi się na tylnej kanapie rozbitego samochodu, należącego do Błażeja Urygi. W jaki sposób się tam znalazła i co łączy te sprawy? Dokąd prowadzą zbrodnie, które wkrótce wstrząsną całym miastem? […] Blizna to opowieść o tym, że przeszłość kroczy za człowiekiem niczym cień, odciska się pieczęcią na skórze i wspomnieniach. To historia o złych wyborach, o rozmywaniu się winy, kar czy ról ofiary i kata, ale także o dążeniu do prawdy, które sprawia ból, rujnuje życie oraz odziera ze złudzeń. I o ranach, które mimo upływu czasu nie chcą się zabliźnić.

Autora kojarzę z „Umwelta”, o którym zresztą pisałam TUTAJ, a że „Blizna” to drugi tom innego cyklu.. Mam sporo do nadrobienia 🙂

Seryjni mordercy II RP, Kamil Janicki, wyd. Literackie, premiera 02.09

Kim naprawdę byli najsłynniejsi zbrodniarze międzywojennej Polski? Jak opisywała ich ówczesna prasa? Jak postrzegało ich społeczeństwo? W swojej najnowszej książce Kamil Janicki odsłania mroczne oblicze dwudziestolecia międzywojennego – jej bohaterami są seryjni mordercy, np Wampir z Łowicza, fabrykantka aniołków (o podobnym tytule książkę wydała chyba Camilla Lackberg?), wampir z Łodzi…  W swojej książce autor koncentruje się na kilku wybranych postaciach i historiach, ale zarysowuje też szersze tło, pokazując narodziny fascynacji historiami mrożącymi krew w żyłach. Książka przedstawia również sposób, w jakim funkcjonowała ówczesna prasa (niszczenie ludzi bez powodów, nakręcanie spirali strachu, brak szacunku dla ofiar- czyli tak naprawdę niewiele od tamtego czasu się zmieniło), policji oraz społeczeństwa z chorobliwym zainteresowaniem skandalami, zbrodnią, a także mizogonią.

Dracul, Dacre Stoker, J.D. Barker, wyd. Czarna Owca, premiera 02.09

Dla tych, którzy wiedzą, że potwory istnieją naprawdę.
Rok 1868. Bram Stoker przygotowuje się do starcia z nieludzką bestią. Uzbrojony w lustra, krzyże, wodę święconą i broń, czeka na atak. To będzie najdłuższa noc w jego życiu.
Zdeterminowany, by opowiedzieć światu o swoich przeżyciach, młody Bram spisuje wydarzenia, które doprowadziły go do tego miejsca. Osamotniony snuje niesamowitą narrację sięgającą jego dziecięcej choroby, tajemniczej cioci Ellen i rzeczy, których przez lata nie potrafił wyjaśnić. Niewiarygodne historie, które kiedyś włożyłby między bajki, okazały się prawdą.
„Dracul” to porywający od pierwszych stron powrót do korzeni gotyckiego horroru. Dacre Stoker, potomek twórcy „Draculi”, oraz J. D. Barker, autor bestsellerowej „Czwartej małpy”, ożywiają jeden z popkulturowych fenomenów, tworząc nową, przejmującą opowieść.

Rytuał, Greta Drawska, wyd. Społeczny Instytut Wydawniczy, premiera 02.09

Wokół głowy przybitej do drzewa krążą muchy. W jednym oku tkwi włócznia, a wyryty pod spodem pogański symbol wskazuje na to, że na wzgórzu odbył się makabryczny rytuał. Prokurator Wanda Just dobrze wie, że pierwsze tropy najczęściej są fałszywe, a im mniejsze miasteczko, tym więcej do ukrycia.
Wanda każdego dnia coraz bardziej żałuje powrotu w rodzinne strony. Zatraca się w pracy i robi wszystko, żeby nikt nie pytał o jej przeszłość. Zwłaszcza podkomisarz Dereń, jej dawny kolega, który wydaje się zbyt poczciwy do tej roboty.
Śledztwo nabiera tempa w najmniej spodziewanym momencie. Zbrodniarz perfekcyjnie zaciera ślady i podejmuje zuchwałą grę z prokurator Just. W pozornie zwyczajnym miasteczku toczy się brutalna walka o wpływy, a przeszłość odkrywa swoją mroczną twarz. Tutaj dawnych grzechów nie zapomina się nigdy.
Tom pierwszy cyklu „Wanda Just i Piotr Dereń”. (Z tego miejsca dziękuję za oznaczanie numeru serii, gdyż albowiem nie jeden i nawet nie dwa razy zdarzyło mi się kupić książkę zupełnie z czapy, w trakcie wyrwanej historii).

Świeży, Nico Walker, wyd. Poznańskie, premiera 16.09

Jedna z najbardziej kontrowersyjnych powieści ostatnich lat, finalistka PEN Hemingway Award oraz jedna z najlepszych książek roku wg „New Yorkera”, „Entertainment Weekly” i „Vogue’a”.
Młody mężczyzna na pierwszym roku nauki w college’u poznaje Emily. Połączeni pasją do twórczości Edwarda Albeego i ecstasy szaleńczo się w sobie zakochują. Wkrótce jednak Emily musi wrócić do domu w Elbie, w stanie Nowy Jork, wobec czego chłopak rzuca szkołę i zaciąga się do wojska jako sanitariusz.
Życie nie przygotowało go na koszmarną rzeczywistość, którą zastaje w Iraku. Koledzy z jego oddziału na zmianę palą, grają w karty, wdychają sprężone powietrze, nadużywają środków przeciwbólowych i oglądają porno. Oprócz tego giną jeden po drugim podczas kolejnych misji.
Przez cały ten czas chłopak stara się podtrzymać na odległość swój związek z Emily. Gdy w końcu wraca do kraju, zespół stresu pourazowego nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Uzależnia się od heroiny, a kiedy kończą mu się pieniądze, postanawia zarobić je w jedyny sposób, jaki zna – poprzez wyuczoną przemoc.
Zaczyna więc napadać na banki.

Powrót z bambuko, Katarzyna Nosowska, wyd. Wielka Litera, premiera 16.09

Książka, która pobudza szare komórki, sumienie i „mięśnie śmiechowe”.
Chociaż świat staje na głowie, a życie zmienia się z dnia na dzień, Nosowska zawsze znajdzie słowo, które doda otuchy. Gdy błądzimy przytłoczeni wątpliwościami, rozpala światełko nadziei. A gdy wydaje nam się, że pozjadaliśmy wszystkie rozumy, zasieje ziarno niepewności. Kilkoma lekcjami, jakie dostała od życia, teraz dzieli się z nami i wytrwale tropi absurdy, którymi karmią nas „autorytety”.
Życie, i w czasach dziwnej pandemii, i w czasach zwyczajnej codzienności, jest łatwiejsze, gdy ma się świadomość, że tacy ludzie jak Nosowska roztrząsają te same dylematy. A gdy ktoś robi nas w bambuko, sięgamy po to samo koło ratunkowe – dystans i jeszcze raz dystans!
Książka wzbogacona ilustracjami Izabeli Kaczmarek-Szurek.

Poza mną, Bianca Okońska, wyd. MOVA, premiera 30.09

Jako terapeutka wie, że to nic dziwnego, że miłość sprzed lat staje nagle w drzwiach z zamiarem, by wszystko naprawić. Zdaje sobie również sprawę, że niełatwo uchronić się przed popełnianiem tych samych błędów. Jej małżeństwo rozpadło się kilka lat temu.
Bardzo dobrze potrafi słuchać innych. Nie słyszy samej siebie. Szczególnie teraz, gdy On – ten, który kiedyś tak bardzo ją zranił – stoi przed nią, zmuszając ją do zweryfikowania wielu poprzednich wyborów.
Tego samego dnia w drzwiach jej gabinetu pojawia się chłopak, tak bardzo do Niego podobny. Jego widok budzi jeszcze więcej wspomnień i całkowicie burzy wypracowaną przez lata terapeutyczną monotonię.
„Poza mną” to przejmujące, gorzkie studium toksycznej relacji i sztuki dokonywania ważnych wyborów.

Czy możemy przez chwilę, a nawet i dłuższą chwilę podumać nad pięknością tej okładki? Dziękuję za uwagę.


Ufff, to chyba wszystkie, które mnie zainteresowały, z pierwszą na czele i tą ostatnią, która na razie okładką, ale już podbiła moje serce. Mam nadzieję, że uda mi się je kiedyś wszystkie przeczytać 🙂

Czy któraś z wymienionych przeze mnie książek wyjątkowo Was zaciekawiła? 🙂

Obrazek w nagłówku autorstwa z @ʜᴇꜰᴛɪʙᴀ.ᴄᴏ.ᴜᴋ
Opisy oraz okładki pochodzą ze strony wydawców.

Zobacz także