Nagroda Literacka Miasta Warszawy, laureaci

Jakiś czas temu pisałam o, tu, o Nagrodzie Literackiej miasta Warszawy. Podawałam wówczas laureatów nominowanych do zdobycia tej nagrody. Ale od tego czasu minęło ponad dwa miesiące, wobec czego czas trochę zaktualizować informacje 😉 
Laureatami dziesiątej edycji Nagrody Literackiej miasta Warszawy zostali Stanisław Aleksander Nowa, Jerzy Kronhold, Grzegorz Piątek, Marcin Szczygielski i Magda Wosik. Specjalne wyróżnienie – tytuł Warszawskiego Twórcy otrzymała Hanna Krall. 
Specjalne wyróżnienie otrzymała w 10. edycji Nagrody – Hanna Krall, którą uhonorowano tytułem Warszawskiego Twórcy. Znana jest przede wszystkim jako autorka niezwykłego wywiadu z Markiem Edelmanem – reportażu „Zdążyć przed Panem Bogiem”, który ukazał się po raz pierwszy w 1977 roku. Krall ma na koncie wiele tekstów, które na stałe weszły do kanonu literatury faktu, m.in.: „Tam nie ma już żadnej rzeki” (nominowana do Nagrody Literackiej Nike w 1999 roku), „Wyjątkowo długa linia” (nominowana do Nagrody Literackiej Nike w 2005 roku) i „Król Kier znów na wylocie” (nominowana do Literackiej Nagrody Środkowoeuropejskiej Angelus w 2007 roku, uznana za Książkę Roku 2006). W tym roku wydany został „Fantom bólu”, będący zbiorem wszystkich reportaży Krall, związanych z Holocaustem, dotykających problemu historii i pamięci. To pierwsza tego typu publikacja w dorobku autorki.
Książka wyróżniona Nagrodą Literacką m.st. Warszawy w kategorii proza to „Galicyanie”, debiut Stanisława Aleksandra Nowaka. Powieść o losach mieszkańców Zaborowa, galicyjskiej wioski spod Rzeszowa. Na uwagę i uznanie zasługuje wierność realiom XIX wieku, ale przede wszystkim język, który sam autor nazywa „językiem galicyjskim”. Tworząc go na podstawie źródłowych zapisów, Nowak opracował słownik składający się z 13 tysięcy haseł. Pisarz pracował nad swym dziełem osiem lat. Nominowanymi w kategorii proza były również Brygida Helbig za książkę „Inna od siebie” i Aneta Prymaka-Oniszk za „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”.
W kategorii poezja zwycięzcą został Jerzy Kronhold za tom „Skok w dal”. Autor jest nie tylko wybitnym poetą, współtwórcą nurtu Nowej Fali, ale również dyplomatą i działaczem kultury. Debiutował tomem „Samopalenie” w 1972 roku. Nagrodzony „Skok w dal” zawiera 44 wiersze, będące retrospekcją lat studenckich. Utwory są również zapisem osobistych przeżyć poety po stracie żony. Adrian Sinkowski, autor tomu „Raptularz” oraz Dariusz Suska, autor tomu „Ściszone nagle życie” to pozostali nominowani do Nagrody twórcy.
Docenieni zostali również pisarze literatury dziecięcej. „Klątwa dziewiątych urodzin” to książka Marcina Szczygielskiego z ilustracjami Magdy Wosik. Opowiada o Mai, która musi zrzucić z siebie klątwę przed dniem swoich dziewiątych urodzin. Pomoże jej w tym odnalezienie przywiezionej ze Szczecina cegły, wykorzystanej przy odbudowie Warszawy. Przydatne okażą się także rozwiązania zagadek skrywane przez warszawskie legendy. Pozostałe nominacje w tej kategorii to: „Ala ma kota. A Ali?” Jolanty Nowaczyk i Darii Solak oraz „Bajka o tym, jak błędny rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm” autorstwa Łukasza Olszackiego i Joli Richter-Magnuszewskiej.
W kategorii edycja warszawska zwycięzcą został Grzegorz Piątek za książkę „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego”. Publikacja jest precyzyjnym odtworzeniem kariery Stefana Starzyńskiego. Śledząc kolejne fakty z życia ostatniego prezydenta przedwojennej Warszawy, czytelnik odkrywa wielowymiarowy portret Starzyńskiego. Piątek to architekt z wykształcenia, z praktyki – krytyk i historyk architektury oraz kurator wystaw i projektów związanych z architekturą. W kategorii edycja warszawska nominowani byli również Łukasz Lubryczyński i Karolina Wanda Gańko za książkę „Dorożkarstwo warszawskie w XIX wieku” oraz Tomasz Mościcki za „Warszawskie sezony teatralne 1944 1949”.

Terminy nadchodzących spotkań z laureatami tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy:
  • 11.06 o godz. 17, barka Atalanta – klub Sen Nocy Letniej – spotkanie z Grzegorzem Piątkiem, poprowadzi Arkadiusz Gruszczyński
  • 13.06 o godz. 18, Moda na Czytanie – spotkanie z Jerzym Kronholdem, poprowadzi Janusz Drzewucki
  • 24.06 o godz. 11, Targ Śniadaniowy na Żoliborzu – spotkanie z Magdą Wosik, poprowadzi Beata Jewiarz
  • 27.06 o godz. 18, Ogród Powszechny – spotkanie ze Stanisławem Aleksandrem Nowakiem, poprowadzi Krzysztof Masłoń
  • 1.07 o godz. 12, Imieniny Jana Kochanowskiego – spotkanie z Hanną Krall, poprowadzi Anna Romaniuk.

Zobacz także