Marcowe zapowiedzi wydawnicze

Jaacie kręcę, jak trudno mi było wybrać kilka(naście) książek a nie kilkadziesiąt!! Nie nadaję się do podejmowania takich decyzji (pewnie dlatego mam na czytniku dwa miliony nieprzeczytanych książek), nie będę więc przedłużać.

3…2…1


Wizyta, Helen Philips, wyd. Prószyński i S-ka, premiera 02/03

„Wizyta” Helen Phillips to niesłychanie przewrotny literacki thriller, znakomicie ilustrujący moc i grozę rodzicielstwa. Hipnotyzująca, mroczna, ale też komiczna proza, ukazująca naszą codzienność jako splot zdarzeń i zjawisk w równej mierze ekscytujących co banalnych, tragicznych co groteskowych, znajomych co przeraźliwie obcych.

Nazywam się. Moja historia, Chanel Miller, wyd. Marginesy, premiera 02/03

Wyznanie kobiety, która przez ponad trzy lata walczyła w sądzie nie tylko ze swoim gwałcicielem, ale także z systemem chroniącym sprawcę, a nie ofiarę. Brocka Turnera nakryto na molestowaniu Chanel Miller na kampusie Uniwersytetu. Był to przypadek na pozór jednoznaczny – naoczni świadkowie, złapany sprawca, dowody fizyczne zabezpieczone. Jednak Turnera skazano tylko na 6 miesięcy więzienia.Historia Miller rzuca światło na kulturę nastawioną na ochronę sprawców, oskarża system karny, który zawodzi najsłabszych. Jest też świadectwem wielkiej odwagi, żeby przezwyciężyć wstyd i opowiedzieć o najtrudniejszych doświadczeniach, a następnie pozbyć się etykiety ofiary.Wyznanie, które Miller opublikowała w 2016 roku jako Emily Doe, stało się wiralem – w ciągu 4 dni obejrzało je 11 milionów ludzi, przetłumaczono je na wiele języków i odczytano w amerykańskim Kongresie.

W zdrowym ciele zdrowy duch, Anders Hansen, wyd. Znak, premiera 10/03

Jaka jest optymalna dawka treningu dla Twojego mózgu? Jak aktywność fizyczna wpływa na pamięć i starzenie się? Czym jest euforia biegacza? Które proste ćwiczenia najlepiej wykonać przed stresującym spotkaniem lub podjęciem trudnej decyzji? Jak w pełni wykorzystać potencjał i najnowszą wiedzę o działaniu mózgu? W czym mogą mu pomóc proste czynności, takie jak codzienny spacer z psem lub droga do pracy?

 

Czerwone fragmenty, Maggie Nelson, wyd. Czarne, premiera 10/03

W marcu 1969 roku zginęła Jane, ciotka Maggie Nelson. Jej ciało znaleziono na cmentarzu, dookoła niego – skrupulatnie ułożone wszystko, co przy sobie miała. Sprawcę ujęto dopiero po ponad trzydziestu latach. Przed ławą przysięgłych stanął starszy, schorowany człowiek oskarżony o zbrodnię sprzed lat. Czerwone fragmenty to przede wszystkim skrupulatne śledztwo i próba odtworzenia wydarzeń sprzed lat, ale to również zaangażowany esej, który bada naturę żalu i empatii oraz pozwala rozliczyć się z przeszłością.

 

Na tropie węża. Prawdziwa historia seryjnego mordercy i mistrza oszustwa Charles’a Sobhraja, wyd. Znak Literanova, premiera 10/03

Czarujący. Przebiegły jak wąż. Śmiertelnie niebezpieczny.

Poznajcie Charlesa Sobhraja, psychopatę doskonałego, jednego z najsłynniejszych oszustów i seryjnych morderców na świecie. Na celownik brał zachodnich turystów przemierzających szlaki Azji w poszukiwaniu duchowej odnowy, tanich narkotyków i dobrej zabawy. Zdobywał ich zaufanie, oczarowywał uśmiechem, po czym… dosypywał coś do drinka. Był prawdziwym wirtuozem farmacji: mogadon dla tych, których czujność trzeba było na chwilę uśpić, kilka czekoladowych pastylek regulet na przeczyszczenie dla ofiar, które chciał zatrzymać przy sobie na dłużej, a dla opornych – zastrzyk z largactilu. Gdy odurzone ofiary stawały się zupełnie bezbronne, kradł czeki, biżuterię, pieniądze i przede wszystkim – dokumenty, dzięki którym mógł szmuglować drogie kamienie przez granicę. By zdobyć partię paszportów, nie zawahał się otruć sześćdziesięcioosobowej wycieczki Francuzów!

Świnia na sądzie ostatecznym. Jak postrzegano zwierzęta w średniowieczu? Maja Iwaszkiewicz, wyd. Poznańskie, premiera 10/03

Co wówczas człowiek myślał o zwierzętach? Jak wyglądała praca dawnego zoologa i jego magiczne eksperymenty? Jak powstały wyobrażenia o ludzko-zwierzęcych hybrydach? Czy w średniowieczu istniały ogrody zoologiczne? Czy wierzono, że zwierzęta pójdą do nieba i należy je sądzić jak ludzi? Barwne opowieści o średniowiecznej faunie wzbogacone zostały o oryginalne ilustracje, które mogą wzbudzać zarówno śmiech, jak i przerażenie. Znaczną część autorka poświeciła opisom stworów fantastycznych: smoków, gargulców i jednorożców. Nie zapomniała też o ówczesnych wegetarianach. Wszystko to prowadzi do zastanawiającego wniosku: świat zwierząt oddziaływał na ludzi w średniowieczu silniej niż obecnie.

Ostatnie dni Sylvii Plath. Biografia, Carl Rollyson, wyd. Prószyński i S-ka, premiera 11/03

Ostatnie dni Sylvii Plath opowiadają głównie o ciągu niefortunnych zdarzeń, które położyły się cieniem na siedmiu miesiącach poprzedzających śmierć poetki, kiedy to próbowała odzyskać własne życie pod obstrzałem gróźb i próśb jej męża, Teda Hughesa. Przyjaciele, rodzina i współpracownicy Hughesa, omamieni jego charyzmą, widzieli w Sylvii zagrażającą mu gorgonę. W tej atmosferze oblężenia udręczona Plath nadal pisała, utrzymywała kontakt z bliskimi i opiekowała się dwójką małych dzieci. Carl Rollyson zwraca honor wizerunkowi kobiety nazbyt często przedstawianej z punktu widzenia męża i jego świty, czyli ofiary własnej histerycznej natury.  Dlaczego Ted Hughes uznał relację z terapeutką za szkodliwą dla swojej żony? W jaki sposób on i jego poplecznicy zinterpretowali wydarzenia poprzedzające śmierć poetki? Próba odpowiedzi na podobne pytania to część tej skondensowanej, kontrowersyjnej opowieści.

 

Wyspa trzech ojczyzn. Reportaż z podzielonego Cypru, Thomas Orchowski, premiera 17/03

Kawa na Cyprze ma fundamentalne znaczenie, ale jeszcze ważniejsze jest to, jak się ją określa. „Cypryjską” pije zwolennik jedności Cypru, „grecką” zwolennik enosis, „turecką” zaś zamówi rzecznik zbliżenia z Ankarą. I tak jak rodzaje kawy, tak ojczyzny na Cyprze są trzy. Thomas Orchowski opowiada o tej małej wyspie we wschodniej części Morza Śródziemnego z perspektywy, o której turyści zachwycający się lazurem wody nie mają zwykle pojęcia. To Cypr od wieków walczący z kolejnymi okupantami, naznaczony traumą konfliktów wewnętrznych i ścierających się nacjonalizmów. Cypr, z którego nie wyjeżdża się z urzekającymi fotografiami wybrzeża, ale z pamięcią o zbrodniach z Asii, Tochni, Alody, Maraty i Sandalaris, za które nikogo nie ukarano.

 

Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna, Filip Zawada, wyd. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, premiera 24/03

Samolubny i zgryźliwy, szowinista starej daty i samozwańczy mentor. Dziadek Szczepan. Dnie spędza na starej kanapie z ukraińskiego burdelu, a nocami terroryzuje sąsiadów rykiem saksofonu. Tymczasem jego wnuk, bohater tej historii, dopiero wchodzi w świat dorosłych ludzi. Wkrótce się przekona, że spadki mogą być niezwykle kosztowne dla spadkobierców.

 

Ostatni trop. Tajemnica zaginięcia sióstr Lyon, Mark Bowden, wyd. Poznańskie, premiera 23/03

W kwietniu 1975 roku na przedmieściach Waszyngtonu zaginęły dwie dziewczynki, siostry Lyon. Śledztwo utknęło w miejscu, ciał nie odnaleziono, a zdarzenie uznano za niewyjaśnione. Jednak trzydzieści kilka lat później dzięki niestandardowym metodom i dociekliwości detektywów udało się wyjaśnić zagadkę. Ekipa śledczych odkryła zapomniany protokół z przesłuchania młodego chłopaka, który zeznał, że widział tajemniczego mężczyznę wychodzącego z centrum z dziewczynkami… Rozwikłanie tej sprawy stanowi krok milowy w dziejach amerykańskiej kryminalistyki.

 

Deadline. Przeżyj ten rok, jakby miał być twoim ostatnim, Alexandra Reinwarth, wyd. Otwarte, premiera 24/03

 

Chcesz wreszcie odkryć, co jest w życiu naprawdę ważne?

Chcesz w końcu zrealizować swoje marzenia?

Chcesz przestać martwić się bzdurami i być szczęśliwą?

Jest na to prosty sposób: wyznacz datę swojej śmierci – za rok.

Zacznij żyć tak, jakby to był ostatni rok twojego życia! Rób wszystko, na co do tej pory nie starczyło ci czasu ani odwagi. Dbaj o relacje z bliskimi. Spełniaj swoje marzenia. Wybaczaj. Mów otwarcie o swoich uczuciach.

Masz tylko dwa życia. Drugie zaczyna się w chwili, gdy odkrywasz, że masz tylko jedno.

WZNOWIENIE – 31/03   Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero

Uwielbiam tę książkę. Pisałam o niej dwa miliony razy, jeszcze więcej chwaliłam, polecałam i zachęcałam. Ale co z tego, skoro i tak była nieuchwytna, totalnie wiem, czemu (czytałam ją na czytniku). I pewnie z tego samego powodu w końcu nabędę egzemplarz fizyczny choćby po to, by- kiedy ponownie zniknie z półek, móc powiedzieć HA, MAM JĄ!

Tutaj się o niej rozpisywałam. Tutaj więcej o niej przeczytacie – chyba nie ma sensu przeklejać tekstu od wydawcy.


To by było na tyle 🙂

Najbardziej nie mogę doczekać się książki Filipa Zawady oraz tej o mordercy.  Znaleźlibyście tutaj coś dla siebie? 🙂

 Zapowiedzi pochodzą od wydawców. Zdjęcia ze strony Empiku.

Zobacz także