Dobry tytuł wymyśliłam, aż jestem pod wrażeniem samej siebie! Niemniej pomyślałam, że skoro tak ładnie i zwinnie omijam temat aktualnie czytanych książek, to zanim zawalę Was serialami, przejdę do podcastów.

Które, swoją drogą, odkryłam dopiero niedawno. I bardzo się z tego cieszę. Zatem, do dzieła.

Moje przyjaciółki idiotki

Na podcast Asi wpadłam zupełnie przypadkowo, ktoś wrzucił link na twitterze. Kliknęłam bez przekonania i przepadłam. Pamiętam, że sprzątałam wtedy w łazience i szorując wannę… zanosiłam się ze śmiechu. Ale tak totalnie, nie mogąc złapać oddechu. Tytuł nie obraża – Asia mówi, że idiotką jest każda i każdy z nas. Nieustannie dajemy się robić, mamy wielkie serce (podobno trzeba mieć wtedy i twardą dupę), i wciąż jakąś nadzieję, że na świecie są normalni ludzie. Jeśli nie znacie – totalnie musicie poznać. Poza tym: Asia rzuciła korpo i z narzeczonym wyjechała na Islandię. I tam sobie żyje, nagrywa podcasty i robi nam dobrze.

Najnowszy odcinek

Imponderabilia

Karol Paciorek. Kto nie zna. Jeden z LekkoStronniczych. Z programu na program za nim chodziłam, chociaż nie wszystkie rzeczy, które nagrywał, mnie interesowały. A jednak zostałam, i kiedy zaczęła się seria wywiadów – takich porządnych, trwających godzinę, półtorej a nawet i dwie, znów – przepadłam. Wspaniali goście, Kamil Sipowicz, Mery Spolsky, Tomasz Kot, Filip Springer, a nawet i Jurek Owsiak. Poza tym wywiady, a w zasadzie wole to chyba nazywać rozmowami – są niezwykle… mądre i inspirujące. Takie, o. Żeby poznać kogoś od drugiej strony. Tych mniej „medialnych”.

Słuchowisko. Pogadajmy o życiu

Justynę Mazur poznałam jeszcze kiedy prowadziła swojego bloga. Pogadajmy o życiu odbieram raczej jako rozmowę między przyjaciółkami – w znaczeniu, że ja słucham, a Justyna opowiada, co tam u niej. Niezwykle pogodny głos, taki tulący serce w te zimne jesienne wieczory.

Kryminalna skandynawia

Podcasty true crime to coś, co uwielbiam. Kryminalna skandynawia to opowieści o sprawach dziejących się w Skandynawii. Historie są mega ciekawe, mają ten dreszczyk… Miałyby go więcej, gdyby niestety nie głos autorki – nużący, sprawiający, że chce się usnąć (co mi się zdarzyło), niemniej – może komuś się taki przekaz spodoba.

Piąte: nie zabijaj!

Justyna Mazur w roli opowiadacza historii true crime. Historii, dziejących się u nas, w Polsce. Jest to dość niezwykłe, bo przecież najwięcej o wielkich zbrodniach, albo i tych „przypadkowych” słyszy się na przykładach z zza granicy. Czternaście odcinków, opowieści tak szczegółowych, że jedyne na co ma się ochotę po przesłuchaniu, to po prostu podziękowanie Justynie za wkład włożony w produkcję.

Śledztwo Pisma

Znacie magazyn Pismo? Jeśli nie, prędko to nadróbcie. Otóż, Pismo stworzyło pierwszy dziennikarski reportaż w formie podcastu. Autorem niniejszego jest Mirosław Wlekły, autor książek „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo”, „Raban! O kościele nie z tej ziemi”. Dziennikarz wraca do bohaterów historii, którą parę lat temu opisał na łamach Dużego Formatu (Zabawa w króla ciszy. Co się stało w rodzinie zastępczej?„). Małżeństwo, które zostało skazane za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad przybranymi dziećmi wciąż przebywa na wolności. Nie dość, że nie zostali prawomocnie skazani, to dodatkowo nikt nie wie, gdzie są. Gdzie się podziewają. I jakby… to, że zostali skazani, to, że przepadli jak kamień w głowę… To tylko początek problemów. Dobrze, że jeden odcinek na tydzień, bo szczerze? Tego, co się dzieje, nie da się ogarnąć.

Rozpisałam się, trochę za bardzo, niż chciałam. Jestem ciekawa, czy znaleźliście tu coś dla siebie. Tym samym – jakie jest Wasz podejście właśnie do takiej formy przekazywania wiedzy? 🙂

Zobacz także